solarisy
LINIA TURYSTYCZNA "RETRO"

LINIA TURYSTYCZNA "RETRO" - to przejazdy historycznym autobusem Jelcz RTO 706, popularnie nazywanym "Ogórkiem". Ten sympatyczny pojazd był niegdyś podstawą autobusowej komunikacji miejskiej każdego miasta. Ostatnie autobusy tego typu zniknęły z ulic Szczecina i Polic ponad 15 lat temu. Powrót nastąpił jesienią roku 2001 dzięki odremonotowaniu w warsztatach SPPK modelu z 1978 roku.

W okresie wiosenno-letnim "Ogórek" obsługiwał przejazdy turystyczne po Policach i Szczecinie organizowane przez SPPK i Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej. Mieszkańcy oraz turyści mieli możliwość odbycia niezapomnianej przejażdzki autobusem, jakiego nie spotyka się już na polskich drogach - w całej Polsce jest obecnie tylko kilka sztuk sprawnych pojazdów tego typu. Trasa linii rozpoczynała się w Policach i wiodła przez centrum Szczecina do Dworca Głównego PKP. Stamtąd "Ogórek" wyruszał na objazd najciekawszymi punktami miasta ulicami: Niepoległości, Jedności Narodowej, Jasne Błonia, Słowackiego, Dubois, Wały Chrobrego, Wyszyńskiego, Dworcowa. Pasażerowie otrzymywali specjalne pamiątkowe bilety.

Jak odbudowywano "Ogórka"?
Autobus został odbudowany z trzech przywiezionych do Polic wozów tego typu. Uszkodzone i mocno zużyte "Ogórki" odnaleźli w różnych miejscach w Polsce członkowie STMKM. Przywiezony z Opalenicy pod Poznaniem pojazd z 1978 był egzemplarzem, na którego konstrukcji dokonano odbudowy, natomiast pozostałe dwa dostarczyły części zamiennych.

Etapy przemiany "Ogórka"

Przed przyjazdem
do Polic

Naprawa pod
okiem Prezesa

Prawie
gotowy

Uroczysta inauguracja

W trakcie remontu konieczna była wymiana niemal wszystkich części pojazdu. Remont kosztował około 30 tys. zł. Barwy autobusu nawiązują do kolorystyki "Ogórków" kursujących ponad 16 lat temu po ulicach Szczecina i Polic.

28 grudnia 2007 "Ogórek" został sprzedany Muzeum Techniki - tym samym Linia Turystyczna "RETRO" została zamknięta.

góra strony
Copyright © 2008-2014 by www.sppk.pl. All right reserved SPPK Sp. z o.o., ul. Fabryczna 21, 72-010 Police, tel. 91 42 01 572, fax 91 42 01 570